zestawienie

Spadek wyszczepialności a ilość zachorowań na choroby zakaźne w roku 2017.

Spadek wyszczepialności a ilość zachorowań na choroby zakaźne w roku 2017.

Jak donosi PAP (link na końcu) w 2017 r. 30 089 rodziców odmówiło obowiązkowego zaszczepienia dziecka – jak przełożyło się to na ilość zachorowań?

W tabeli ujęte są zachorowania na choroby objęte obowiązkiem szczepień. Rok 2016 oraz 2017. Możemy sprawdzić, jak te  przełożyło się to na ilość zachorowań na choroby zakaźne dzieci, objęte obowiązkiem szczepień.

Praktycznie w przypadku każdej choroby liczba zachorowań spadła, pomimo tak dużego spadku liczby zaszczepionych dzieci.

Prócz HiB oraz pneumokoków gdzie widać wzrost z 967 przypadków do 1155 przypadków na 100 tys. ludności. Jest to o tyle ciekawe w przypadku pneumokoków, że od 01.01.2017 r. weszło kolejne obowiązkowe szczepienie dzieci w Polsce, właśnie na pneumokoki. Jak widać efekt – wzrost liczby zachorowań.

Nie podkreślałam kolorem zachorowań na wzw B ani nie ujęłam tu gruźlicy (ogólnie liczba zachorowań na gruźlicę również spada na przestrzeni lat – można to sprawdzić w rocznych biuletynach PZH), ponieważ nie ma rozróżnienia na zachorowania wśród dorosłych i dzieci.

Najwięcej rodziców odmawia szczepienia dzieci na świnkę, odrę, różyczkę – ponieważ z relacji rodziców wynika, że najwięcej przypadków niepożądanych odczynów poszczepiennych jest po tej szczepionce. My również niestety na własnym dziecku przekonaliśmy się o tym – u nas bezdechy i kilkukrotnie z tego powodu dziecko było o włos od śmierci. Na moich rękach – nie życzę tego nikomu.

Im większy postęp cywilizacyjny tym większa panika z powodu chorób wieku dziecięcego…

Z uwagi na to, że moje dzieciństwo przypadło na okres PRL, mam dobre porównanie jak traktowane były choroby wieku dziecięcego dawniej i dziś. Dawniej (ledwo 20 lat temu) choroby te były czymś normalnym, przechorował je niemal każdy z nas. Nikt nie panikował z tego powodu, nikt niczym nie straszył. Teraz mam wrażenie nieomal zbiorowej histerii na myśl o chorobach wieku dziecięcego. A przecież mamy XXI wiek, niesamowity postęp cywilizacyjny. Medycyna tak bardzo poszła do przodu. Więc skąd ta histeria na punkcie czegoś, co towarzyszy nam od bardzo dawna i było normalnym elementem dzieciństwa? Wokół nas jest mnóstwo zarazków, z którymi nasz organizm walczy co dzień. Co z tego, że rodzic zaszczepi dziecko na rotawirusa, skoro jak można sprawdzić w meldunkach epidemiologicznych przyczyn biegunek u dzieci jest wiele i z różnego powodu: wirusowe, bakteryjne itp. Dlatego kluczowe jest wzmacnianie układu odpornościowego, który na co dzień walczy z setkami różnych patogenów ze środowiska, a nie tylko z tymi, które dostał w strzykawce.

Skoro skupiamy się na liczbach to trzeba podkreślić, że nie ma w mediach paniki z powodu zachorowań na szkarlatynę, pomimo, ze roczna liczba zachorowań wśród dzieci oscyluje wokół 15-20 tysięcy przypadków na 100 tys. ludności. To sporo. Ale nikt nie panikuje, bo nie ma szczepionki na szkarlatynę.

Zestawienie przyczyn zgonów z powodu chorób zakaźnych wśród dzieci 0-14 lat za 2015 r.

Poniżej wklejam zestawienie zgonów z powodu chorób zakaźnych w grupie wiekowej dzieci 0-14 lat – zestawienie jest za rok 2015, ponieważ roczne biuletyny PZH publikowane są z opóźnieniem. To zestawienie zostało opublikowane w biuletynie za rok 2016, a mimo to dotyczy roku 2015.

Po co to zestawienie. Po to, żeby można było sprawdzić przyczyny zgonów z powodu chorób zakaźnych wśród dzieci. Czym nas straszą – bo niestety obecnie bardzo często „zachęcanie” do szczepienia dzieci polega na twierdzeniu „jak nie zaszczepisz to dziecko umrze” – a jak to wygląda w rzeczywistości.

zgony 1

zgony 2

zgony 3

Artykuł w PAP: http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1299499,nizp-pzh-w-2017-r-30-tys-odmow-obowiazkowych-szczepien-u-dzieci.html

Meldunki epidemiologiczne: dane 2016-2017: http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/2017/INF_17_12B.pdf

Biuletyn roczny za rok 2016: http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/2016/Ch_2016.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *